اطلاعیه‌ها:

اف ریاضی

خودپنداره تحصیلی چیست؟

خودپنداره تحصیلی

خودپنداره چیست و تأثیر آن در تحصیل و قبولی تیزهوشان

اگر جزو کسانی هستید که به موفقیت تحصیلی خود اهمیت می‌دهند، احتمالاً نام خودپنداره تحصیلی را بار‌ها شنیده‌اید. خودپنداره تحصیلی به معنای ارزش‌گذاری فرد در زمینه تحصیلی بوده و نوع مثبت آن از تأثیر بسیاری در پیشرفت تحصیلی و دیگر ابعاد زندگی فرد برخوردار است.

 

خودپنداره تحصیلی چیست؟

 

از آنجایی که امروزه متخصصان  این مفهوم را به عنوان یک عامل تأثیرگذار در موفقیت و رضایت دانش‌آموزان از خود معرفی می‌کنند، آموزشگاه تیزهوشان اف ریاضی در این مطلب به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

 

تعریف خودپنداره تحصیلی

خودپنداره تحصیلی که با نام‌های دیگری همچون خودانگاره یا خودآگاهی نیز شناخته می‌شود یکی از اصطلاحات مهم روان‌شناسی است که به تصویری که افراد از خودشان دارند اطلاق می‌شود. خودپنداره ممکن است مثبت یا منفی باشد و با رفتار‌ها، احساسات و اعتمادبه‌نفس فرد ارتباط مستقیم دارد.

برای مثال دانش‌آموزی که خودپنداره مثبت داشته باشد خود را با تمامی‌ نقاط ضعف و قوت و محدودیت‌ها می‌پذیرد و خود را با همه کاستی‌ها فردی ارزشمند و توانمند می‌داند. در مقابل دانش‌آموزانی با خودپنداره منفی، خود را به‌عنوان شخصی ضعیف، ناتوان و بی‌ارزش می‌بینند واعتماد‌به‌نفس چندانی ندارند.

خودآگاهی تحصیلی تأثیر بسیاری روی موفقیت تحصیلی و انگیزه دانش‌آموزان و دانشجویان دارد و شامل ابعاد مختلفی همچون خودپنداره ریاضی، زبان، علوم و سایر دروس می‌شود.

خودپنداره از چندین جنبه مختلف برخوردار است که شامل موارد زیر هستند:

 

  • خودپنداره شخصی که شامل برخورد‌های فرد با ویژگی‌های شخصی خود او است.
  • خودپنداره اجتماعی که به معنای برخورد‌های شخص با دیگران است.
  • خودپنداره فیزیکی که به برخورد شخص با بدن خود مربوط می‌شود.

 

مفاهیم کلی خودپنداره تحصیلی

برای شناخت بیشتر خودآگاهی تحصیلی لازم است شما را با مفاهیم مهمی‌ که درمورد خودپنداره توسط روان‌شناسانی همچون ابرا‌هام مزلو، کارل راجرز، آلفرد آدلر و دیگر افراد عنوان شده است، آشنا کنیم.

 

چندبعدی بودن خودپنداره

اگر از والدین دانش‌آموزان هستید یا دانش‌آموزی هستید که تمایل دارید به موفقیت تحصیلی بیشتری دست پیدا کنید، باید بدانید خودآگاهی تحصیلی فرد در هر درس یا زمینه تحصیلی متفاوت است و هر یک تحت‌تأثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شوند.

به طور مثال ممکن است شما در درس ریاضی خودپنداره بالایی داشته باشد؛ اما از سوی دیگر در درس زبان ضعیف‌تر عمل کرده و خودپنداره شما در سطح پایین‌تری قرار داشته باشد.

 

تعریف خودپنداره تحصیلی

 

خودپنداره تحصیلی و خودکارآمدی تحصیلی

طبق اصول مشاوره قبولی تیزهوشان این مفهوم به باور دانش‌آموزان نسبت به قابلیت‌ها و استعداد‌های خود برای انجام چالش‌ها و موفقیت تحصیلی اطلاق می‌شود. درواقع خودکارآمدی تحصیلی نوعی خودآگاهی تحصیلی است که روی عملکرد دانش‌آموز در شرایط خاص تأکید می‌کند.

به عبارت ساده خودآگاهی تحصیلی دیدگاه فرد درمورد قابلیت‌های کلی خود و خودکارآمدی تحصیلی نظر فرد درباره قابلیت‌های ویژه‌ای است که در شرایط خاص ممکن است به آن‌ها نیاز پیدا کند.

 

رابطه انگیزش تحصیلی و خودپنداره تحصیلی

این مفهوم بیانگر این موضوع است که خودپنداره و انگیزش تحصیلی شما دانش‌آموزان با یکدیگر رابطه دوسویه دارند. برای مثال هرچقدر شما خودپنداره بالاتری داشته باشید، انگیزه بیشتری برای تحصیل خواهید داشته و درنتیجه، به پشتکار و تلاش بیشتر در مسیر موفقیت منجر می‌شود.

 

نقش خودپنداره دانش‌آموزان در موفقیت تحصیلی

خودپنداره تحصیلی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان به شمار می‌آید و رابطه مستقیم و دوطرفه‌ای با پیشرفت تحصیلی افراد دارد. درواقع پیشرفت تحصیلی می‌تواند خودآگاهی تحصیلی را افزایش دهد و از طرف دیگر بالا رفتن خودپنداره به بهبود پیشرفت تحصیلی منجر می‌شود.

برای مثال زمانی که شما نمره خوبی در یک امتحان کسب می‌کنید، خودپنداره مثبت شما تقویت می‌شود و به دنبال آن زمانی که خودپنداره بالاتر می‌رود، تلاش و پشتکار شما برای دستیابی به پیشرفت تحصیلی نیز بیشتر می‌شود. همچنین در مقابل خودپنداره منفی، انگیزه کمتر و عدم موفقیت تحصیلی را در پی خواهد داشت.

 

راه‌های تقویت خودپنداره تحصیلی چیست؟

دانش‌آموزان عزیز اگر به دنبال افزایش خودپنداره مثبت در خودتان هستید، لازم است روش‌هایی که به طور چشمگیری در تقویت خودپنداره مؤثر هستند را بشناسید و به کمک آن‌ها خودپنداره منفی خود را به خودپنداره مثبت تغییر دهید. در ادامه به معرفی روش‌های تقویت خودآگاهی تحصیلی که در قبولی تیزهوشان مؤثر هستند خواهیم پرداخت.

 

خودتان را تقویت و تشویق کنید

دانش‌آموز محترم! در قدم اول شما باید به خود و توانایی‌هایتان اعتماد داشته باشید و به استعداد‌هایتان افتخار کنید. برای مثال زمانی که چالش‌های تحصیلی همچون یک امتحان سخت را با موفقیت پشت سر می‌گذارید، برای خود یک جایزه در نظر بگیرید تا تمایل شما برای موفقیت‌های بیشتر افزایش یابد.

 

اهداف قابل‌دسترس برای خود مشخص کنید

 

علاوه بر این زمانی که با شکست روبرو می‌شوید، لازم نیست خود را سرزنش کرده و حسابی تخریب کنید. از آنجایی که شکست مقدمه پیروزی است تنها باید عدم موفقیت را به‌عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد در نظر گرفته تا شاهد عملکرد بهتری از خود باشید و طعم شیرین موفقیت را بچشید.

 

اهداف قابل‌دسترس برای خود مشخص کنید

شما به‌عنوان دانش‌آموزی که به موفقیت تحصیلی خود اهمیت می‌دهد، باید به‌منظور تقویت خودآگاهی تحصیلی اهدافی مناسب و مشخص برای خود در نظر بگیرید که نه خیلی دشوار و دست‌نیافتنی باشند و نه خیلی آسان. درواقع این اهداف باید متناسب با علایق و توانایی‌های شما تعیین شوند. همچنین مقاله نحوه استفاده مناسب از هوش و استعداد میتوانید از لینکآبی مطالعه کنید.

شما باید برای رسیدن به اهداف تحصیلی خود باید به‌درستی برنامه‌ریزی کرده و استراتژی‌ها و راهبرد‌های مؤثری را مشخص کنید تا قدم‌به‌قدم به این اهداف نزدیک‌تر شده و درنهایت به خودپنداره مثبت دست پیدا کنید.

 

بازخورد مثبت دریافت کنید

دانش‌آموزان عزیز! از معلم‌ها، دوستان، هم‌کلاسی‌ها و خانواده خود بخواهید که نظرات و ارزیابی‌های سازنده و مفیدی درباره پیشرفت تحصیلی و عملکرد شما بیان کنند. اگر بازخورد مثبت باشد، می‌تواند به بهبود اعتماد‌به‌نفس، انگیزش، احساس رضایت و خودپنداره مثبت شما کمک بسیاری کند.

 

در فعالیت‌های آموزشی حضور فعال داشته باشید

به‌منظور بهبود خودانگاره تحصیلی لازم است در کلاس‌های آموزشی فعال بوده و هر سؤالی که در ذهن دارید را مطرح کنید. حضور فعال در این زمینه کمک می‌کند با دیگر دانش‌آموزان تعامل داشته، به آن‌ها کمک کرده یا کمک بگیرید و درنتیجه، نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

سخن پایانی

اگر برای شما هم جالب است بدانید که خودپنداره تحصیلی چیست و چگونه می‌تواند روی قبولی شما در آزمون‌های مهمی‌ و آینده‌سازی همچون آزمون تیزهوشان مؤثر باشد، اصلاً لازم نیست نگران باشید ما در این مطلب به بررسی کامل خودآگاهی تحصیلی پرداختیم.

 

سؤالات متداول

۱. چه عواملی در شکل‌گیری خودپنداره مثبت تأثیرگذار هستند؟

عواملی همچون داشتن هدف مناسب، رضایت از خود، ارتباطات سالم با ديگران و غیره در این زمینه تأثیرگذار هستند.

۲. آیا خودپنداره فرد با گذشت زمان تغییر می‌کند؟

بله خودپنداره امری آموختنی است و در نتیجه ارتباط با خانواده، دوستان و جامعه و کسب تجربه تغییر می‌کند.

۳. چرا خودپنداره در موفقیت تحصیلی مهم است؟

زیرا خودپنداره می‌تواند تأثیر بسیاری روی رضایت شخص از خود، عملکرد و موفقیت او داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام
دوره سالانه تیزهوشان ۱۴۰۳
شروع شد!!!

دوره یکساله
اف ریاضی

تیزهوشانی شو!