اطلاعیه‌ها:

اف ریاضی

8 نکته تست زنی برای پاسخ به آزمون های تستی

8 نکته تست زنی برای پاسخ به آزمون های تستی

8 نکته تست زنی

آشنا بودن با نکات تست زنی، برای دانش آموزان متقاضی آزمون های های مهم کاملا ضروری است. پس اگر دانش آموز پایه متقاضی آزمون تیزهوشان ششم و نهم یا کنکوری هستید و هنوز با شیوه صحیح تست زنی آشنا نیستید، پیشنهاد میکنیم این 8 نکته تست زنی را از دست ندهید.

با آموزشگاه تخصصی تیزهوشان اف ریاضی ، دیگر نگران حل نشدن سوالات تستی یا زمان کم آزمون یا نکات تست زنی تیزهوشان برای انبوه سوالات نباشید. در ادامه با ما همراه باشید تا روش های ساده و صحیح تست زنی را یاد بگیرید.

نکته تست زنی چیست؟

پیش از هر چیزی ابتدا شما دانش آموزان علاقه مند به تیزهوشان می بایست به تمامی مطالب درسی خود تسلط داشته و آن ها را به خوبی یاد بگیرید. سپس برای سنجیدن و تثبیت اطلاعات خود به سراغ تست زدن بروید. با توجه به این که بسیاری از دانش آموزان در تست زنی و زمان مشکل دارند در این جا به چند تکنیک تست زنی اشاره خواهیم کرد.

 

بیشتر بخوانید:  مشاوره رایگان آزمون تیزهوشان

 

تکنیک های مهم و نکته تست زنی

1. مهمترین نکته تست زنی این هست که کنار سوالات وقت گیر که باید  زیادی برای حل آنها بگذارید و یا فکر می کنید اگر برایشان زمان بگذارید به پاسخ صحیح می رسید، علامت زرد بگذارید. سوالاتی را هم که نتوانستید پاسخ دهید کنارشان علامت قرمز بگذارید. در پایان تست ها اگر زمان داشتید به سراغ سوالات زرد رنگ نیز بروید.

2. سوالات را در دو مرحله حل کنید.
در مرحله اول سوال را بدون درنظر گرفتن زمان و فقط با هدف یادگیری حل کنید.
در مرحله دوم سوال را در تایم مشخصی حل کنید، تا سرعت شما بالا رود.
3. برای هر درس 5 دقیقه زمان ذخیره کنید و در آخر آزمون به آن درسی که فکر می کنید توانایی بیشتری دارید برگشته و سوالاتی که می توانید را حل کنید.

 

چند نکته تست زنی

 • در برخی آزمون ها نمره ی منفی وجود دارد. یعنی اگر یک سوال را بدون پاسخ بگذارید و به یک سوال جواب ندهید هیچ نمره ی منفی نمی گیرید، اما در صورتی که به یک سوال پاسخ اشتباه بدهید علاوه بر اینکه نمره ی آن را کسب نخواهید کرد بلکه یک سوم نمره را نیز از دست خواهید داد.
 • اگر در یک تست یک گزینه را حذف کردید و برای پاسخ درست بین سه گزینه ی دیگر به طور شانسی بخواهید به آن پاسخ دهید، احتمال درست بودن گزینه ای که انتخاب کرده اید یک سوم است و این احتمال نیز خیلی بالا نیست.
 • در هنگام خواندن سوالات آزمون زیر کلمات کلیدی خط بکشید. برای مثال کلماتی مانند همه، یک، هرگز، بزرگ ترین، همیشه، درست ترین، نادرست ترین، کم ترین، هیچ، بیش ترین، و… همچنین به راهنمایی هایی که در سوالات آمده است هم توجه کنید.

نمونه سوالات هوش و استعداد تحلیلی برای تست انواع هوش تصویری ، آی کیو ، وکسلر و هوش تصویری  را در سایت اف ریاضی مطالعه نمایید.

 

چند نکته تست زنی

 

8 نکته تست زنی تیزهوشان

 • اضطراب و استرس را از خود دور کنید. 

برای ایجاد تمرکز کافی برای پاسخگویی به سوالات در حین آزمون می توانید فضای آزمون را شبیه سازی کنید. شرکت در آزمون های شبیه ساز تیزهوشان، به کاهش استرس شما کمک می کند. البته تسلط کافی به مطالب نیز اعتماد به نفس را افزایش و استرس را کاهش می دهد.

 • سوالات را به دقت بخوانید.

بسیاری از معلمان و مشاوران تاکید دارند که خواندن سوال، نیمی از پاسخ آن است. بسیاری از اوقات نکته ی سوال در خود آن نهفته است که اگر متوجه آن نشوید علاوه بر این که امتیازی از آن دریافت می کنید، بلکه امتیاز منفی هم کسب خواهید کرد.

 • در استفاده از نکته تست زنی شتاب زده عمل نکنید.

در پاسخگویی عجله نکنید. این عجله باعث می شود بسیاری حتی نتوانند پاسخ سوالی را که بلد هستند بدهند. با توجه به زمان بندی جلو بروید و سوالات را در تایم خود پاسخ دهید.

 • شانسی جواب ندهید.

پاسخ شانسی ممکن است امتیاز آن سوال را از شما سلب کند. چرا که مشخص نیست چند درصد این پاسخ شانسی شما درست باشد. در نتیجه اگر پاسخ سوالی را نمی دانید پاسخ شانسی ندهید تا امتیاز منفی نگیرید.

 • زمان خود را در استفاده از نکته تست زنی کنترل کنید.

با زمان گذاشتن برای سوالات سخت و مفهومی و زمان گیر، تایم خود را از دست ندهید. ابتدا زمان خود را برای سوالات آسان تر گذاشته و سپس سراغ سوالات سخت تر بروید. در این صورت امتیاز سوالات منفی به شما کمک خواهد کرد.

 • شماره سوال و پاسخ آن را حتما چک کنید.

با توجه به تعداد زیاد سوالات و زمان کم برای پاسخگویی به آنها، بهتر است شماره سوالات و پاسخ آن را چک کنید تا دچار اشتباه نشده و امتیاز منفی نگیرید.

 • از تکنیک ها و نکته تست زنی استفاده کنید.

تکنیک های تست زنی را حتما یاد بگیرید. تا سرعت شما برای پاسخ به سوالات افزایش پیدا کند. این تکنیک ها می توانند مانند پلی برای رسیدن به جواب عمل کنند.

 • به همه ی سوالات پاسخ ندهید.

نیازی نیست به تمامی سوالات آزمون تیزهوشان پاسخ دهید. هیچ دانش آموز تیزهوشانی نیست که به همه ی سوالات پاسخ داده باشد. پاسخ دادن به تمامی سوالات زمان شما را برای پاسخ دادن به سوالات دروس بعدی از شما می گیرد. احتمال این هم هست که برخی تست ها را اشتباه پاسخ داده و امتیاز خود را کاهش دهید.

بهترین راه برای آمادگی آزمون تیزهوشان استفاده از نمونه سوالات تیزهوشان ششم و نمونه سوالات تیزهوشان نهم می باشد.

8 نکته تست زنی برای پاسخ به آزمون های تستی

 

روش­های تست زنی سریع تیزهوشان

در این مقاله به آموزش تست زنی برای تیزهوشان پرداخته شده است. روش­ها و تکنیک­های زیر به شما کمک می­کند تا تست­ها را راحت­تر و سریع­تر حل کنید و به سراغ تست­های بعدی بروید. اگر مدیریت زمان تست زنی را بلد باشید، زمان کافی پیدا می­کنید و می­توانید به تست­هایی که نزدید یا شک داشتید، برگردید و آن­ها را هم بررسی کنید. روش­های زیر را به کار بگیرید تا افزایش سرعت تست زنی تیزهوشان را درخود احساس کنید.

 • حل تست­های زیاد مشابه یکی از روش­های مهم برای افزایش سرعت تست زنی است. اگر در آزمون­های شبیه ساز و آزمایشی زیادی شرکت کرده و آن­ها را تحلیل کنید، و از هر مبحث درسی تعداد قابل توجهی تست بزنید، سرعتتان به طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.
 • برای اینکه مدیریت زمان جلسه آزمون در شما درونی و نهادینه شود، لازم است که به طور روزانه ساعتی را به دادن آزمون­ها و زدن تست­ها اختصاص دهید. هر کاری را که هر روز انجام دهید، تبدیل به عادت­ شده و پس از مدتی برایتان به یک کار عادی و معمولی تبدیل می­شود.
 • از سوالات وقت گیر رد شوید و جواب دادن آن­ها را به وقت اضافی موکول کنید. چرا که ممکن است زمانی را که صرف یک تست سخت می­کنید، بتوانید برای چندین تست بگذارید. روشن است که نمره چند تست بالاتر از یک تست است. پس تست­های سخت را پس از تست­های آسان­تر بزنید.

آموزش تست زنی تیزهوشان ششم و روش های تست زنی سریع تیزهوشان

نکات تستی تیزهوشان ششم از دغدغه­های دانش آموزان ششمی است که می­خواهند ادامه تحصیل خود را در مدارس تیزهوشان بگذرانند. تست زنی تیزهوشان ششم مساله­ای است که اگر به خوبی تکنیک­های مربوط به آن را یاد بگیرید نه تنها خیالتان از بابت آن راحت می­شود و ماهر می­شوید، که حتی با لذت آن را انجام می­دهید. آموزش تست زنی تیزهوشان ششم را به اف ریاضی بسپارید. تنها کاری که شما باید انجلم دهید عمل کردن به نکات تست زنی تیزهوشان است که اف ریاضی این نکات را در اختیار شما قرار می­دهد.

 • کتاب درسی خود را به دقت مطالعه کنید. این حرف درست است که بیشتر سوالات آزمون تیزهوشان معمولا در سطح بسیار پیشرفته­تری از کتاب هستند. اما این نباید باعث شود تا دانش آموزان به کتاب درسی هیچ توجهی نکنند. چرا که اولین و آخرین منبع آزمون تیزهوشان به هر حال کتاب درسی است. بنابراین کتاب­های درسی خود را به طور عمیق و با دقت و ریزبینی مطالعه کنید تا این منبع مهم را از دست ندهید.
 • بعد از مطالعه دقیق و عمیق کتاب­های درسی، از کتاب­های کمک درسی کمک بگیرید. این کتاب­ها با نکات مهم تست زدن برای تیزهوشان به خوبی آشنا هستند و کمک شایانی به یادگیری دانش آموزان متقاضی می­کنند. مطالعه این کتاب­ها در اولویت دوم برنامه درسی تیزهوشان قرار دارد. برای استفاده هرچه بیشتر از کتاب­های کمک درسی باید کتاب­های درسی را به دقت مطالعه کنید و سپس از نکات آن­ها استفاده کنید.
 • بعد از مطالعه منابع هر درس، به سوالات و تست­های هر مبحث پاسخ دهید. ابتدا تست­ها را بدون در نظر گرفتن زمان مشخص و فقط با هدف یادگیری بزنید. اما بعد از یادگیری تست­های کلیدی، تست­های دیگری را نیز مشخص کنید و آن­ها را با توجه به محدودیت زمانی بزنید. یعنی برای زدن این تست­ها، زمان محدود و استاندارد مربوط به آزمون را مشخص کنید و خود را موظف کنید تا در آن زمان محدود پاسخ تست­ها را بدهید.
 • فضای آزمون را برای خود شبیه سازی کنید. این یکی از مهم­ترین تکنیک های تیزهوشان ششم و همچنین نهم است. اینکه قبل از آزمون اصلی، بارها این فضا را تجربه کرده باشید. این تجربه می­تواند به وسیله موارد مختلفی از جمله شرکت در آزمون­های آزمایشی و آزمون­های شبیه ساز اتفاق بیفتد. حتی اگر خودتان به صورت فردی و در منزل، تست­های آزمون­های شبیه ساز تیزهوشان را می­زنید، فضای آزمون را تا جای ممکن برای خود شبیه سازی کنید. مثلا با روپوش مدرسه آزمون بدهید. میان آزمون از جای خود بلند نشوید. اگر نیاز به آب و تغذیه­های کوچک دارید از قبل کنار خودتان آماده کنید. حتما زمان بگیرید و در زمان استاندارد آزمون واقعی تیزهوشان، تست­ها را بزنید. به طور کلی خود را روی صندلی آزمون واقعی احساس کنید و طوری تست بزنید که انگار روز آزمون است و همه نکات مهم را رعایت کنید.
 • تست­ها را تحلیل کنید. یکی ازنکات مهمی که همیشه در آموزش تست زنی برای تیزهوشان مطرح می­شود تحلیل تست­های زده شده است. شاید فکر کنید که زدن تست­ها به تنهایی کافی است و یادگیری را برای شما رقم می­زند. در حالی که این اشتباه است. حتی می­توان گفت که تست زدن بدون تحلیل عملا بی نتیجه است. اساتید مجرب در آموزش تست زنی تیزهوشان تاکید ویژه­ای بر این روش تست زنی تیزهوشان دارند. تا جایی که حتی می­گویند سوالات درست پاسخ داده شده هم باید تحلیل شوند. چه برسد به سوالاتی که دانش آموز در زدن آن­ها شک داشته است یا نزده است یا پاسخ غلط به آن­ها داده است. شما تست می­زنید تا با نقاط قوت و ضعف­تان در هر مبحث آشنا شوید. تست زدن به تنهایی شما را به این هدف نمی­رساند. پس حتما پاسخنامه تشریحی سوالات را بخوانید و خصوصا به پاسخ سوالات نزده و غلط و یا پاسخ­های درستی که با شک داده اید توجه کنید.

 

آموزش تست زنی تیزهوشان نهم به دهم یا چگونه تست بزنیم برای تیزهوشان

اگر دانش آموز نهمی هستید و برای تحصیل سال دهم قصد شرکت در آزمون تیزهوشان را دارید و از خود می­پرسید چگونه تست بزنیم برای تیزهوشان؟، این مجله اف ریاضی را حتما بخوانید. در این مقاله آموزش تست زنی نهم به شما داده شده است و شما با تکنیک های تست زنی تیزهوشان نهم به خوبی آشنا می­شوید. اگر تست زنی تیزهوشان نهم را خوب یاد بگیرید و به تکینک­های آن عمل کنید، تست زدن برای شما لذت بخش می­شود و با انگیزه بیشتری به سراغ آن می­روید. نکات مهم تست زنی نهم هم روش تست زنی ریاضی نهم و هم بقیه درس­های مهم تیزهوشانی را در بر می­گیرد.

روش های تست زنی تیزهوشان ششم و نهم همانند یکدیگرند و شما می­توانید از نکات تست زنی گفته شده در قسمت پایه ششم نیز استفاده کنید. علاوه بر آن­ها، اجرایی کردن نکات زیر هم باعث افزایش مهارت تست زنی شما نهمی­ها می­شود.

 • یک نکته مهم و قابل توجه در تست زنی سال نهم این است که سوالات آزمون تیزهوشان این پایه علاوه بر سوالات استعداد تحلیلی، سوالات مربوط به دروس را هم در بر می­گیرد. بنابراین اگر نهمی هستید باید توجه داشته باشید که هنگام تست زنی، تست­های مباحث کتاب­های درسی را فراموش نکنید و ساده از کنار آن­ها نگذرید. درس­هایی که در آزمون تیزهوشان از آن­ها سوال می­آید، عبارتند از: ریاضیات، علوم تجربی، قرآن و معارف اسلامی، مطالعات اجتماعی و زبان و ادبیات فارسی. پس علاوه بر زدن تست­های هوش و استعداد تحلیلی، تست این دروس را هم به خوبی کار کنید.
 • به سوالات به ترتیب داخل دفترچه پاسخ دهید. یکی از تکنیک های تست زنی تیزهوشان این است که به ترتیب سوالات دفترچه متعهد باشید. طرح سوالات آزمون تیزهوشان و ترتیب آن­ها به صورت منطقی و اصولی در نظر گرفته شده است. به همین علت اگر شما ترتیب پاسخ­دهی به سوالات را بر هم بزنید ممکن است این موضوع استرس به شما وارد کند. اگر استرس شما از حد معقول بیشتر باشد ممکن است نتوانید به خوبی به سوالات پاسخ دهید و امتیاز سوالات را از دست بدهید.

کلام آخر در بررسی چند نکته تست زنی

در این مقاله سعی کردیم 8 نکته تست زنی که می تواند در حل تست های آزمون تیزهوشان به شما کمک کند را ارائه کنیم. اگر علاقه مند به شرکت در آزمون تیزهوشان هستید و می خواهید دانش آموز مدارس تیزهوشان باشید و تکنیک ها را به صورت کامل آموزش ببینید کلاس های آمادگی تیزهوشان اف ریاضی می تواند به شما در این مسیر کمک کند. دنیای تیزهوشان منتظر حضور شما است.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام
اردو نوروزی تیزهوشان ۱۴۰۳
شروع شد!!!