اطلاعیه‌ها:

اف ریاضی

سودوکو، ارقام تنها🎲

اینجا همه‌ اعداد باید تک و خاص باشند‼️😎

💫اگر انسان کنجکاو و ماجراجویی هستی باید بدانی که انسان‌های‌ کنجکاو🔍

عاشق حل سودوکو می‌شوند😋

💥بیا اف‌ریاضی، خودت را محک بزن و سودوکو‌ بازی کن✌🏻🕹️

شروع بازی!

راهنما

سودوکو

سودوکو چه بازی‌ای هست؟

سودوکو بازی محبوب و چالش برانگیزی است که در عین جذابیت، برای هوش و قدرت استدلالی مغز هم مفید است. درواقع این بازی، از سرگرمی‌های هوشی به شمار میرود و فواید بسیار زیادی برای مغز انسان دارد. اینجا قرار است این بازی جذاب را با یکدیگر یاد بگیریم و از تاریخچه و فواید فراوان آن آگاه شویم. چون سودوکو می‌تواند بهره وری مغز ما را تا حد زیادی افزایش دهد و به ما کمک کند تا تیزهوش‌تر شویم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا هم بدانید چرا باید سودوکو بازی کنید و هم نحوه بازی کردن را یاد بگیرید  و در پایان یک سودوکو کار قهار و حرفه‌ای شوید.

جهت

تاریخچه سودوکو

اول از همه بیایید تا با تاریخچه بازی سودوکو آشنا شویم. اینکه از کجا آمده و چه مسیری را از سر گذرانده تا به این حجم از محبوبیت و شهرت رسیده است.

✔️سودوکو یک بازی ژاپنی است🧧 و درواقع مخفف یک عبارت سخت ژاپنی یعنی سوجی وا دوکوشین نی کاگیرو است که معنای آن می‌شود: “ارقام باید تنها باشند” انتشار این بازی برای اولین بار در یک مجله آمریکایی در سال 1979 بود. اما چرا در تاریخچه آن بیشتر از کشور ژاپن یاد می‌شود؟ چون این ژاپن بود که از سال 1986 برای اولین بار به صورت مستمر این بازی را در مجلات خود منتشر کرد و باعث شهرت و محبوبیت آن در سطح جهان شد.

✔️ این هم شنیدنی است که از سال 2008 سودوکو به محبوبیتی جهانی رسید و به مسابقات جهانی راه پیدا کرد! اولین مسابقه‌ جهانی و رسمی آن، مسابقات ملی فیلادلفیای آمریکا در سال 2008 بود. درضمن لازم به ذکر است که سودوکو مقامِ نخست جهانی را در میانِ بازی‌های سرگرمی دنیا دارد⚠️

✔️اما سودوکو در ایران🇮🇷: اولین باری که جدول سودوکو در مجلات ایران چاپ و منتشر شد برمی‌گردد به سال 1385 که این اتفاق در روزنامه همشهری افتاد و طرفداران زیادی برای خود دست و پا کرد. شاید با خود بگویید که دلیل سرعت رشد اینچنینی سودوکو چیست و چرا انقدر زود به محبوبیت رسید و حتی به مسابقات جهانی راه پیدا کرد. پاسخ این است که این بازی در حقیقت شاخه‌ای از پازل چهارخانه‌ای جادویی است . بنابراین چندان جای تعجب نیست که انسان‌ها انقدر زود شیفته آن شده اند؛ چرا که سودوکو تمام چیزهایی که برای انسان‌های کنجکاو جذاب است را دارد.

✅سودوکو یک تست ارزیابی کاربردی:

  1. اما نکته جالب توجه درباره بازی سودوکو این است که عملکردِ آن فقط به همین‌ها یعنی بازی و مسابثه و سرگرمی محدود نمی‌شود.

    سودوکو در دنیای امروز تبدیل به یک تستِ عالی و کاربردی هم شده است و برای ارزیابی شرکت‌کننده های بازی‌های جهانی هم از آن استفاده می‌شود! چون این بازی می‌تواند به خوبی میزانِ تعقل انسان‌ها و میزانِ عملکرِد مغزشان را نشان دهد.

فواید بازی سودوکو

از آنجایی که سودوکو یک بازی فکری محسوب می‌شود، نتایج و تاثیرات فوق العاده‌ای بر ذهن و قدرت استدلال می‌گذارد. به نحوی که اگر به صورت مستمر این بازی را انجام دهید تاثیرات فکری آن را به طور واضح حس می‌کنید. در اینجاست که متوجه می‌شوید اصلا چرا خوب است که همه با هر سنی چه نوجوان باشند چه بزرگسال سودوکو بازی کنند.

تاثیراتی مثل:

💥افزایش تمرکز:

این بازی علاوه بر این‌ که باعث تقویت فکر و ذهن انسان‌ها می‌شود، تمرکز آن‌ها را هم بالا میبرد؛ و هیچ کاری نیست که برای انجام آن به تمرکز نیاز نباشد. حالا چه بهتر از اینکه برای افزایش تمرکز از ابزاری استفاده کنیم که جذاب و سرگرم کننده هم باشد.


💥سودوکو به شدت باعث رشد تفکر خارج از چارچوب و منطقی می‌شود! ↩️
زیرا با حل معمای سودوکو، متوجه می‌شوید که «یک راه» یا «راه درست» وجود ندارد و همیشه تعداد زیادی راه درست وجود دارد که می‌توان از آن‌ها عبور کرد!


💯توجه به جزئیات:

توجه به جزئیات چیزی است که سودوکو بازی کردن آن را برای ذهن شما رقم میزند و تبدیل به عادت و نوع نگرش همیشگیتان می‌کند. اما چرا مهم است که به جزئیات توجه داشته باشیم؟ توجه به جزئیات به این علت اهمیت دارد که شما چه کودک باشید، چه نوجوان و چه بزرگسال لازم است تیزهوش و نکته سنج باشید تا بتوانید در شرایط مختلف، موقعیت‌های مختلف را بسنجید، جزئیات را بررسی کنید و در نهایت تصمیمات درستی بگیرید.

💯ایجاد صبر:

یکی از اثرات بسیار خوب سودوکو ایجاد صبر در انسان‌هاست. ما آدم‌ها به خصوص در این عصر بسیار عجول شده ایم و تاب آوری چندانی نداریم. درصورتیکه صبر ویژگی‌ای است که برای حل تقریبا هر مشکلی به وجود آن نیاز است. صبوری خیلی مهم است چون مشکلات زندگی تمام شدنی نیستند و باید برای حل و فصل آن‌ها صبر کرد.😅

💯تعادل مغز:

اینکه سودوکو باعث به تعادل رسیدن مغز می‌شود، یعنی چه؟ یعنی سودوکو بین توانایی‌های مغز تعادل و ارتباط برقرار می‌کند تا فرد بتواند به نحو بهتری به استدلال پردازی و تفکر بپردازد.

💥تفکر خلاق:
سودوکو به این خاطر که ذهنی فعال و پویا در فرد ایجاد می‌کند، رفته رفته تفکر خلاق هم برای او به ارمغان می‌آورد و باعث افزایش خلاقیت او در طی زمان می‌شود!

💥افزایش اعتماد به نفس:
شاید برای شما این سوال پیش بیاید که سودوکو چه ربطی به اعتماد به نفس دارد و چگونه باعث افزایش آن می‌شود. در جواب باید به شما بگوییم که اگر سودوکو بازی کنید، ذهنتان باز می‌شود، پیشرفت می‌کنید، خلاقانه‌تر عمل می‌کنید و در نهایت همه اینها باعث می‌شود تا به خودتان افتخار کنید! اینگونه است که سودوکو باعث افزایش اعتماد به نفس هم می‌شود!

💥توانایی حل مسئه:
سودوکو یک جدول اسرارآمیز و پیچیده ا‌ست که با حلِ آن آنقدر در توانایی حل مسئله خبره می‌شوید که به محض رویارویی با مسائل دیگر می‌توانید ان‌ها را به راحتی آب خوردن قورت دهید😁✌🏻

💥جلوگیری از فراموشی:
تاثیر دیگر سودوکو، جلوگیری از فراموشی است. حتما دیده‌اید که بعضی وقت‌ها، بعضی از بزرگ‌ترها از لحاظ مغزی فراموشی می‌گیرند. سودوکو کمک می‌کند تا آسیب‌های مغز کم شود و این اتفاق نیافتد🧠

پس⬅️ ما باید سودوکو بازی کنیم تا هوشیار، با دقت، تیزبین، جزئی نگر و خلاق شویم!! تمام این‌ها چیزهایی است که سودوکو برای ذهن ما به ارمغان می‌آورد.

🎯چگونه سودوکو بازی کنیم؟

حالا وقت آن است که به سراغ چگونگی انجام بازی برویم تا یاد بگیریم که چگونه باید سودوکو بازی کنیم. در این قسمت یاد می‌گیرید که چگونه باید این ورزش ریاضی را انجام دهید و از آن در راستای تقویت ذهن خود استفاده کنید.

🔴جالب است اگر بدانید که فقط با ۳ قانون می‌توانید سودوکو بازی کنید و برنده جدول آن باشید🤗

 

🔻اما آن قوانین چیست؟😵‍💫

1️⃣ قانون اول:

در هر سطر جدول سودوکو باید از میانِ اعداد ۱ تا ۹، عددی رو بگذارید که تکراری نباشد😅

 

2️⃣ قانون دوم:

باز هم در هر ستون جدول سودوکو بینِ اعداد ۱ تا ۹، عددی قرار دهید که تکراری نباشد😍

 

3️⃣ قانون سوم:

و در آخر در هر مربع ۳×۳ جدول سودوکو، از بین اعداد ۱ تا ۹، عددی را انتخاب کنید که تکراری نباشد🤪

 

🔦نکته دیگری نیز وجود دارد که باید آن را رعایت کنید:

یادتان نرود که خیلی از خانه‌ها عدد دارند. شما باید فقط خانه‌های خالی را پر کنید😁

 

موفق باشید قهرمان‌های تیزهوش آینده✌🏻😎

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام
دوره سالانه تیزهوشان ۱۴۰۳
شروع شد!!!

دوره یکساله
اف ریاضی

تیزهوشانی شو!