ابداع فرمولی که پارک خودرو را آسان می‌کند!

ابداع فرمولی که پارک خودرو را آسان می‌کند!

ابداع فرمولی که پارک خودرو را آسان می‌کند!

 

دانشمندان برای رانندگانی که از پارک خودروی خود در فضایی کوچک واهمه دارند، فرمول ریاضی خلق کرده اند که می تواند به پارک خودروی آنها در بهترین شکل ممکن کمک کند.

 

به گزارش مهر، معادله پارک خودرو در فضایی کوچک با همکاری شرکت خودروسازی Vauxhall و استاد ریاضی به نام سیمون بلکبرن از دانشگاه سلطنتی لندن به دست آمده است.


بلکبرن این فرمول را به این منظور ارائه کرده است تا بتواند پیچیده ترین پارکهای دوبل در شرایط سخت را تسهیل کند. با این حال برای اکثر رانندگان این معادله ترکیبی از براکتها، جذر و نشانه های ریاضی است که حل کردن آن برای این افراد از پارک کردن در سخت ترین شرایط نیز مشکل تر خواهد بود.
 
این فرمول پس از آن ارائه شد که شرکت Vauxhall پس از تحقیقی دریافت 57 درصد از رانندگان از اعتماد به نفس کافی برای پارک کردن برخوردار نیستند و 32 درصد از آنها نیز برای جلوگیری از حرکت دادن و مانور دادن زیاد خودرو برای پارک در فضایی کوچک، مسیر خود را دورتر کرده و یا بهای پارکینگها گرانقیمت را پرداخت می کنند.

بلکبرن این فرمول را فرصتی مناسب می داند که می تواند کاربرد ریاضی را در زندگی روزمره افراد نمایان سازد و نشان دهد چگونه ریاضی در فعالیتی که تقریبا همه انسانها در آن مشترک هستند، تاثیرگذار است. به گفته وی فرمول جدید به همراه توصیه های وی می تواند رانندگان را از آنچه یک پارک خوب و دقیق به آن نیاز دارد آگاه سازد.

وی می گوید: در صورتی که درک درستی از زاویه ها و ابعاد خودروی خود داشته باشید، می توانید به بهترین شکل آن را در هر فضایی پارک کنید.

 
فرمول با شعاع میدان دور زدن خودرو و فاصله میان چرخهای جلو و چرخهای عقب آن آغاز شده و سپس با استفاده از طول بخش جلویی خودرو و وسعت خودروی کناری می تواند به صورت دقیق بگوید که چه میزان فضا برای پارک کردن خودرو مورد نیاز است.
 
همچنین با استفاده از آن راننده از زمان دقیق چرخاندن فرمان برای قرار گرفتن دقیق خودرو در فضای پارک آگاه خواهد شد.