مهارت دوستیابی در مدرسه

مهارت دوستیابی در مدرسه

مهارت دوستیابی در مدرسه

یکی از نگرانی های دائمی والدین با آغاز سال تحصیلی و ورود فرزندان به محیط جدید ( مدرسه ) در زمینه ی دوستی های فرزندانشان، قوت می گیرد. زیرا فرزندان وارد محیطی می شوند که افراد با اخلاق و سلیقه های مختلف حضور دارند و کودکی که نا آگاه باشد، می تواند تحت تأثیر دوستی های نا مناسب در مدرسه و یا مسیر مدرسه، ضررهای زیادی به خود، خانواده و جامعه تحمیل کند.
داشتن دوست خوب یکی از عوامل مهمی است که بر سلامت روان کودک تأثیر می گذارد. نتایج مطالعات نشان می دهد که حتی فقط یک دوست ، می تواند شرایط بسیار خوبی برای کودک فراهم کند. آموختن طریقه ی دوست یابی در زندگی آینده ی کودکان ما نقش مهمی ایفا می کند. انتخاب دوست فرصتی برای نمایش مستقل بودن از والدین و به ویژه مادر تلقی می شود .
 
چند راهکار آموزشی
ممکن است فرزند شما به دوستی با همسالان علاقمند باشد، اما به علت کم روئی یا ندانستن راههای ایجاد ارتباط با آنان دوست نمی شود . در این صورت با استفاده از شیوه های ذیل به او کمک نمائید .
✅١-به او بیاموزید که برای آغاز دوستی در مدرسه، سراغ دانش آموزی برود که مثل خودش تنهاست و بعد از سلام و معرفی خودش، بگوید : " می خوای با من دوست بشی؟"
✅٢- مهارت های گفتگو را با کودک تمرین کنید، از جمله : سلام کردن ، معرفی خود، پرسیدن نام طرف مقابل ، پرسش هایی برای ادامه گفتگو ، برای مثال : چه خبر ؟ دیگه چه طوری ؟
✅۳- به فرزند خود بیاموزید که به بازی گروهی بچه ها بپیوندد ، سلام کند، اجازه بگیرد و با آنان بازی کند. کودکان به طور معمول از این پیشنهاد ها استقبال می کنند.
✅۴- مطمئن شوید که کودکتان درک می کند که دوستان خوب با هم شریک می شوند و نوبت را رعایت می کنند، به یکدیگر گوش می کنند، یکدیگر را نمی زنند و مسخره نمی کنند.
به او توضیح دهید که او هم باید در جستجوی دوستانی باشد که آنها هم این قوانین را می دانند و رعایت می کنند . 
بکوشید در موقعیت های مناسب به عنوان مثال دیدن فیلمی که در آن کودکی به جهت دوستی نسنجیده دچار مشکل شده است، یا در قالب قصه و گفتگو های دوستانه، ملاک های دوست خوب را به وی بیاموزید .